قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / مقالات / SQL / جایگاه و اهمیت لاگ بکاپ

جایگاه و اهمیت لاگ بکاپ

جایگاه و اهمیت لاگ بکاپReviewed by سالار on Sep 9Rating: 5.0

سلام به همه ی همراهان

در بین راهبران سیستم، عقاید و سلایق شخصی متنوعی برای بکاپ گرفتن از دیتابیس وجود دارد. ورود ایده های شخصی که گاها از توصیه های مایکروسافت نیز فاصله میگیرد، به دلیل عدم آگاهی از فرایند Data Recovery است.
خوشبختانه با نشر سریع علوم از طریق فضای مجازی و افزایش کلاسهای آموزشی، سطح آگاهی عموم ارتقاء یافته. با این وجود، یکی از قابلیتهای مهم به نام Log Backup مورد غفلت واقع میگردد.
اگر پیشنهاد شود بین Differential Backup و Log Backup فقط و فقط یکی را میتوانید برای دیتابیس خود داشته باشید، حتما Log Backup ارجحیت دارد که به ذکر برخی از دلایل میپردازیم:

۱٫ در صورت آسیب دیدن Pageهای اطلاعات، میتوان به کمک Log Backup آن را بازسازی کرد. این فرایند با ریستور از Full Backup شروع میشود ولی به جای بازگرداندن تمام دیتابیس، فقط آدرس Pageهای آسیب دیده ارائه میگردد. سپس به کمک Log Backup میتوان تمام تراکنشهای مربوط به آن Page را اصطلاحا Redo کرد.

۲٫ با داشتن Log Backupهای منظم میتوانید دیتابیس را در محور زمان به هر لحظه ای که مایل هستید بازگردانید. مثلا بکاپهای ساعت ۱۰ و ۱۰:۱۵ به شما این امکان را میدهند که به ساعت ۱۰:۱۳ رجوع نمایید در حالیکه این دو بکاپ اگر از نوع Differential باشند، فقط یکی از ساعتهای ۱۰ یا ۱۰:۱۵ گزینه های شماست.
۳٫ همانطور که در Log File به صورت ترتیبی یا Sequential عمل Write انجام میشود، هنگام خواندن نیز به همان منوال است و تهیه Log Backup در فواصل کوتاه سرباری ندارد.

۴٫ هر Log Backup نسبت به Log Backup قبل از خود بکاپ تهیه مینماید. ولی Differential همیشه نسبت به آخرین Full Backup. لذا اگر اول هفته Full Backup بگیرید، در اواخر هفته Differential Backupهای بزرگتری نسبت به اول هفته دارید. یعنی همواره Extentهای دست خورده در بکاپهای Differential تکرار میشوند. اما در Log Backup هیچ تراکنشی بصورت تکراری ثبت نمیگردد و بکاپهای اول هفته با آخر هفته اختلاف سایز چندانی ندارند. مگر آنکه تعداد تراکنشهای شما افزایش یابد.

بعنوان جمع بندی، ملاحظه میشود Log Backup قابلیتهای درخور توجهی به همراه دارد که نمیتوان از آن اغماض کرد. اما Best Practice آن است که ترکیب Differential و Log Backup به خدمت گرفته شود تا در هنگام Restore، نیاز نباشد Log Backupهای بسیار زیادی ریستور گردند.

شاد باشید و خوش فکر…
امین ثباتی

مطلب پیشنهادی

ساخت منو آبشاری با css ,html و وردپرس

ساخت منو آبشاری با css ,html و وردپرسReviewed by سالار on Jul 14Rating: 4.5سلام به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
در خبرنامه ما عضو شوید

در خبرنامه ما عضو شوید

در خبرنامه ما عضو شوید تا بهترین پست هفته مارو در ایمیل خودتون دریافت کنید :)

تبریک ! شما عضو خبرنامه ما شدید